Úvod Aktuality Pstruzi se vracejí do českých řek

Pstruzi se vracejí do českých řek

Pstruzi se vracejí do českých řek

10. listopad 2011

Ve středu 2. listopadu se v Plasech na Plzeňsku uskutečnilo první vysazování divokých pstruhů do západočeské řeky Střely. Jde o projekt společnosti Veolia Voda, akcionáře společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., Nadačního fondu Veolia a organizace Sladkovodní giganti, o. s. Jakuba Vágnera.

<420-14846-14847 alt="" align="left" src="http://www.pvk.cz/res/archive/043/004920_04_014846.jpg" width="200" height="133">Proslulý sportovní rybář a cestovatel Jakub Vágner, garant celého projektu, ve středu odstartoval akci, která má vrátit hojnost pstruhů a dalších lososovitých ryb do českých řek. Jako pilotní tok si vybral právě Střelu. Pod jez v Plasích vypustil spolu s dalšími kolegy prvních sto kilogramů potočních pstruhů. Akce se účastnil také starosta a předseda místní rybářské organizace v jedné osobě pan Zdeněk Hanzlíček.

"Každá akce, která pomůže zarybnit naše vody, je dobrá, a návrat lososovitých ryb je obzvlášť potřebný. Doufám, že projekt bude pokračovat, i když je to v podstatě jen první vlaštovka. Důležité je někde začít." uvádí Jakub Vágner.

Populace lososovitých ryb byla v českých tocích v posledních desetiletích značně decimována. Díky novým technologiím v čistění odpadních vod ve městech a obcích se však kvalita vody výrazně zlepšila a pstruhy a jiné lososovité ryby je možné vracet do původních domovů. V rámci pětiletého projektu bude každý rok vypuštěno kolem 4000 kusů pstruhů. Letos to bude představovat asi 2,5 tuny ryb.

Pstruhy postupně nasadíme na obou úsecích Střela 1 a Střela 2, takže obsáhneme prakticky celý tok. Do budoucna bychom rádi stejným způsobem pokračovali například s lipanem podhorním, který se ve zdejších vodách dříve také velice hojně vyskytoval," doplňil Hanzlíček.

Na nákup ryb věnuje společnost Veolia Voda každoročně přes milion korun. Veolia Voda podporovala návrat ryb do našich řek, konkrétně šlo o lososy a úhoře, již v minulých letech prostřednictvím nadačního fondu Veolia. Přispívala také na výstavbu rybích přechodů ve spolupráci s Českým rybářským svazem.

Hlášení havárií

Hlášení havárií:

840 668 668
601 276 276
(NONSTOP)

provolba 1
pro oblast Olomouc a Prostějov

provolba 2
pro oblast okresu Zlín

Žádost o informace o existenci inženýrských sítí

Potřebujete zjistit, zda v dané lokalitě jsou vodovodní a kanalizační sítě? Potřebujete získat data o vodárenských sítích.
Pak vyplňte žádost a informace vám bude zaslána.

Provozní doba ZC

Provozní doba zákaznických center:

Pouze po předchozí rezervaci!

 

Pondělí   8 – 12    13 -17

Úterý        pouze po domluvě

Středa     8 – 12    13 -17

Čtvrtek     pouze po domluvě

Pátek       8 – 12

 

Pokladna uzavřena!