Úvod Média Tiskové zprávy Netradiční záchrannou akci si vyzkoušeli olomoučtí hasiči-potápěčii

Netradiční záchrannou akci si vyzkoušeli olomoučtí hasiči-potápěčii

Netradiční záchrannou akci si vyzkoušeli olomoučtí hasiči-potápěčii

4. červen 2015

Ve středu 3. června 2015 si během dopoledne potápěčská skupina HZS Olomouckého kraje vyzkoušela netradiční a náročnou záchrannou akci.

Na čistírně odpadních vod v Olomouci na Nových Sadech spadl údržbář do čistící jímky. Hasič - potápěč musel sestoupit dolů, údržbáře najít a vytáhnout ho na břeh. Při výcviku si hasiči zkoušeli tzv. přilbové potápění, které se používá při zásazích ve znečištěných vodách.

Při údržbě technického zařízení na čistírně odpadních vod spadl údržbář do čistící jímky. Než jeho kolega zareagoval, začal se údržbář topit, až zmizel pod vodní hladinou, která je chemicky a biologicky znečištěna. Z centrální požární stanice v Olomouci vyjeli na místo hasiči s cisternou a technickým automobilem, který je vybaven pro zásahy potápěčů. Po příjezdu k místu události získali hasiči klíčové informace o situaci na čistírně odpadních vod a následně se rozdělili do několika skupin, které spolupracovali při záchraně údržbáře:

  • dekontaminační skupina - vytyčila nebezpečnou zónu a postavila dekontaminační stanoviště,
  • lezecká skupina - připravila prostor pro sestup potápěče do odpadní jímky pomocí nastavovacích žebříků, vytvořila kladkostroj, kterým byl potápěč jištěn při sestupu a po ukončení cvičení byl vytažen z vodní hladiny,
  • potápěčská skupina - zajistila oblečení potápěče do středně těžkého potápěčského obleku, přetlakové přilby, zajistila jeho spojení s obsluhou a vybavila ho povrchovou dodávkou vzduchu.

 

Potápěč sestoupil na dno nádrže pomocí nastavovacích žebříků a návodčím byl instruován o jeho hloubce, poloze a směru vyhledávání. Po nalezení těla údržbáře ho potápěč uvázal a zajistil jeho vytažení. Následně vystoupal i on sám na vodní hladinu, odkud ho pomocí kladkostroje ostatní kolegové vytáhli na břeh. Na závěr byl jak utonulý, tak i potápěč dekontaminováni v postaveném dekontaminačním stanovišti. Celého výcviku se zúčastnilo celkem 14 hasičů.

Autor:

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková

mluvčí HZS Olomouckého kraje

více zde

Hlášení havárií

Hlášení havárií:

840 668 668
601 276 276
(NONSTOP)

provolba 1
pro oblast Olomouc a Prostějov

provolba 2
pro oblast okresu Zlín

Žádost o informace o existenci inženýrských sítí

Potřebujete zjistit, zda v dané lokalitě jsou vodovodní a kanalizační sítě? Potřebujete získat data o vodárenských sítích.
Pak vyplňte žádost a informace vám bude zaslána.

Provozní doba ZC

Provozní doba zákaznických center:

Pouze po předchozí rezervaci!

 

Pondělí   8 – 12    13 -17

Úterý        pouze po domluvě

Středa     8 – 12    13 -17

Čtvrtek     pouze po domluvě

Pátek       8 – 12

 

Pokladna uzavřena!