Úvod Média Tiskové zprávy Tiskové zprávy 2020 Vlhčené ubrousky do toalety nepatří, zahlcují a ucpávají kanalizaci

Vlhčené ubrousky do toalety nepatří, zahlcují a ucpávají kanalizaci

Vlhčené ubrousky do toalety nepatří, zahlcují a ucpávají kanalizaci

15. leden 2020

Nepříznivým trendem poslední doby jsou tolik diskutované vlhčené ubrousky, které lidé stále častěji splachují do toalety.

Protože mají jiné složení, mají i jinou schopnost rozpadnout se. Zatímco běžný toaletní papír se rychle rozloží, vlhčený ubrousek ne. Vlhčené ubrousky jsou na rozdíl od toaletního papíru vyráběny z netkané celulózy s dlouhými vlákny, částečně i z plastů.

V kanalizaci tak dokážou způsobit velké komplikace, díky své odolnosti proti roztržení mohou vlhčené ubrousky ucpat kanalizaci, čerpadla i celé čistírny odpadních vod. Což má nakonec i dopad na naši peněženku, protože vyčištění ucpaného odpadu či oprava čerpadla není zadarmo.

Vlhčených ubrousků se také týká Směrnice o zákazu jednorázových plastů, kterou schválila Rada Evropské komise. Jejím cílem je ochránit životní prostředí před jednorázovými plasty, které tvoří vice než 80 procent mořského odpadu. Ten se kvůli pomalému rozkladu  hromadí, a tím přímo ohrožuje řadu živočichů, jako jsou mořské želvy, tuleni, velryby, ptáci, ale také ryby či korýši.

Apelujeme proto touto cestou na všechny odběratele, aby likvidaci výše uvedeného odpadu prováděli jiným způsobem, než splachováním do kanalizace. K likvidaci použitých vlhčených ubrousků lze použít nádoby na tříděný odpad, směsný komunální odpad, apod. Výrazným způsobem se tím usnadní čištění a údržba kanalizační sítě.

Ucpaná kanalizace Zlín (1) Ucpaná kanalizace Zlín (2)

Hlášení havárií

Hlášení havárií:

840 668 668
601 276 276
(NONSTOP)

provolba 1
pro oblast Olomouc a Prostějov

provolba 2
pro oblast okresu Zlín

Vyjadřovací portál SMV

Pomocí našeho vyjadřovacího portálu získáte informace o sítích v provozování naší společnosti a můžete vložit projektovou dokumentaci k vyjádření.