Úvod Vše o vodě Napsali o vodárenství Sazba DPH na vodné a stočné je v ČR jedna z nejvyšších

Sazba DPH na vodné a stočné je v ČR jedna z nejvyšších

8. únor 2018

Nejen v rámci EU, ale i v rámci celého světa je vodné a stočné v naší zemi zdaněno jednou z nejvyšších sazeb daně z přidané hodnoty (DPH).

Konstatoval to na dnešní konferenci Financování vodárenské infrastruktury předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) František Barák.

Podle informací SOVAK ČR mají nulovou DPH na vodné a stočné například ve Velké Británii, USA, Austrálii, Irsku, Jižní Koreji, Argentině, v Indonésii nebo třeba v Dominikánské republice, v EU pak na Maltě. V rámci Evropy je vodné a stočné zdaněno většinou v pásmu od jednoho do deseti procent, a to i v bohatých zemích. Například ve Švýcarsku činí DPH 2,5 procenta, v Lucembursku 3 procenta, ve Francii 5,5 procenta, v Belgii, Nizozemí a Portugalsku činí DPH 6 procent, v Německu 7 procent, v Polsku 8 procent a v sousedním Rakousku 10 procent.

V ČR je od roku 2014 DPH na vodné a stočné 15 procent, ale ještě do roku 2007 to bylo 5 procent. Vyšší DPH než ČR uplatňuje v současné době jen Bulharsko, Estonsko a Slovensko (20 procent), Rumunsko (24 procent), Dánsko a Švédsko (25 procent) a vůbec nejvyšší DPH na vodné a stočné je v Maďarsku (27 procent).

SOVAK ČR proto dlouhodobě usiluje o snížení DPH na vodné a stočné ze stávajících 15 procent alespoň na 10 procent. K tomu, aby se vodohospodáři a další zainteresované subjekty sjednotili v tlaku na snížení DPH na vodné a stočné, vyzval na dnešní konferenci mimo jiné předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod Pavel Policar. Tak zároveň apeloval v souvislosti s projednávanou novelou vodního zákona na zákonodárce, aby při tvorbě zákonů konzultovali jejich znění s odborníky z praxe, což rozvádí ve videorozhovoru, který si můžete poslechnout v rubrice „Podívejte se na video“ na titulní stránce portálu Naše voda.

Stát má podle Baráka z DPH roční příjmy ve výši 6 miliard korun.

http://www.nase-voda.cz/sazba-dph-na-vodne-stocne-je-cr-jedna-nejvyssich/

Hlášení havárií

Hlášení havárií:

840 668 668
601 276 276
(NONSTOP)

provolba 1
pro oblast Olomouc a Prostějov

provolba 2
pro oblast okresu Zlín

Žádost o informace o existenci inženýrských sítí

Potřebujete zjistit, zda v dané lokalitě jsou vodovodní a kanalizační sítě? Potřebujete získat data o vodárenských sítích.
Pak vyplňte žádost a informace vám bude zaslána.

Provozní doba ZC

Provozní doba zákaznických center:

Pouze po předchozí rezervaci!

 

Pondělí   8 – 12    13 -17

Úterý        pouze po domluvě

Středa     8 – 12    13 -17

Čtvrtek     pouze po domluvě

Pátek       8 – 12

 

Pokladna uzavřena!